گرفتگی منافذ فیلتر ممبران ، امری طبیعی در دستگاه های آب شیرین کن اسمز معکوس است. خرید و استفاده از شوینده ممبران در فاصله زمانی معین از ملزومات نگهداری و بهره برداری سیستم های تصفیه آب و آب شیرین کن هاست. جهت مشاوره و استعلام قیمت فروش شوینده ممبران با گروه بازرگانی فرتاک تماس حاصل فرمایید:

 

برای رفع گرفتگی هایی از جمله عوامل بیولوژیکی ، مواد آلی ، رسوبات معدنی و فلزات ، شوينده های مختلفی به بازار معرفی شده است. نکته مشترک آنها این است که باید شوینده ممبران با آب سبک رقیق شود (آب خروجی سیستم تصفیه اسمز معکوس).

فروش شوينده ممبران

شوینده ممبران چیست ؟

شوینده ممبران کمک می کند که اکثر گرفتگی های فیلتر برطرف شود و سطح غشاء تمیز شود. البته این کار را باید به طور مداوم و در بازه زمانی مناسب انجام داد تا از تشکیل کریستال و رسوب روی سطح فیلتر پیشگیری شود. مدت زمان شستشو بستگی به ناخالصی های آب تصفیه شده دارد ولی به طور متوسط یک بازه 9 ماهه توسط کارشناسان توصیه شده است. علائمی که نشان از نیاز به شستشوی فیلتر میدهند:

  • کاهش 10 تا 15 درصد از دبی آب خروجی
  • کاهش 10 تا 15 درصد از کیفیت آب خروجی
  • افزایش 10 تا 15 درصد از فشار آب ورودی

قابل ذکر است که اگر ممبران شما به طور زود هنگام دچار گرفتگی میشود ، باید فکری به حال سیستم پیش تصفیه خود بکنید ، زیرا عمر ممبران دستگاه شما را به شدت پایین می آورد. اتفاقی که به طور معمول می افتد وجود لجن و گل و لای اطراف ممبران است که بیشترین صدمه را به آن میزند. سیستم پیش تصفیه مسئولیت حذف گل و لای آب را خواهد داشت.

انواع گرفتگی های دستگاه های تصفیه آب

  • رسوب های آلی و غیر آلی
  • ذرات معلق
  • میکروب ها و باکتری ها

انواع شوینده ممبران

طبق تجربه ، گرفتگی های فیلتر اصلی لایه به لایه ایجاد میشود و هر لایه را باید با شوینده مناسب برطرف کرد:

شوینده ممبران اسیدی

این نوع شوینده PH پایینی دارد ، برای برطرف کردن نمکهای غیرمعدنی مثل کربنات کلسیم ، اکسید فلزاتی مثل آهن و فولینگهای کلوئیدی استفاده میشود. این نوع شوینده از یک فعال‌ کننده غیر یونی و یک اسید آلی ساخته شده است.

شوینده ممبران قلیایی

مقدار PH این ماده بالاست. برای حذف رسوبهای آلی ، سولفات ، سیلیکا ، فیلم‌های میکروبی و همینطور رفع هیدروکسید و اکسید آهن زمانی که با شوینده ممبران اسیدی استفاده میکنیم ، مفید است. این ماده از سورفکتنت و شلاته ساخته شده است.

تزریق آنتی اسکالانت به جریان ورودی سیستم به کاهش رسوبات و در نتیجه کاهش گرفتگی غشاء کمک می کند.

https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/membrane-cleaning

5/5 - (4 امتیاز)