نونیل فنول ها خانواده ای از ترکیبات آلی هستند که از یک گروه فنول متصل به یک زنجیره ۹ کربنه ساخته می شوند. نونیل فنول ها از ساختار های بی شماری تشکیل می شوند که اغلب آن ها آلکیل فنول در نظر گرفته می شوند. این خانواده از ترکیبات آلی مصارف و کاربرد های بسیاری دارند. از جمله این مصارف می توان به تولید ضد اکسیداسیون ها، روان کننده های روغنی، شوینده های ظروف و البسه، امولسیون کننده ها و حل کننده ها اشاره نمود.

جهت خرید یا استعلام قیمت فروش نونیل فنول از گروه بازرگانی فرتاک ، با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

ویژگی های نونیل فنول

این ترکیب با نام متداول ۲ و ۴- دی متیل هپتان- ایل شناخته می شود و فرمول مولکولی آن به این قرار است: C15H24O ترکیب ۲ و ۴- دی متیل هپتان مایعی زرد رنگ و روشن است که ویسکوزیته بالایی دارد. نقطه جوش نونیل فنول بین ۲۹۳ تا ۲۹۷ درجه سانتی گراد است. این ماده در دمای منفی ۸ تا ۲ درجه سانتی گراد ذوب شده و در دمای حدود ۷۹ درجه مشتعل می شود. به دلیل استخلاف های گوناگونی که در ساختار آلکیل وجود دارد؛ بهترین موقعیت برای جای گیری روی حلقه بنزن، استخلاف پارا می باشد. جایی دقیقا در مقابل گروه هیدروکسیل است. البته این استخلاف می تواند در مرتبه ارتو و متا نیز جای گیری کند. اما به دلایل مختلف از جمله ازدحام فضایی ایجاد شده با گروه هیدروکسیل ، ساختار به وجود آمده مطلوب نخواهد شد.

خرید فروش نونیل فنول

کاربرد نونیل فنول اتوکسیله

این مواد و ترکیبات پیش ماده نونیل فنول های اتوکسیله نظیر صابون های مول ۶ و ۱۰ می باشند. همچنین آلکیل فنول های اتوکسیله سورفاکتانت های غیریونی هستند که در رنگ ها، شوینده ها، آفت کش ها و چندین مورد دیگر به کار برده می شود. این ترکیبات به دلیل رواج داشتن در محیط زیست و قابلیت ایفای نقش به عنوان مختل کننده اندورسین یا همان غده درون ریز و ایجاد اختلال در زینواستروژن توجه بسیاری به خود جلب کرده است. یکی از دلایلی که سبب شده است این ترکیبات خاصیت استروژنی و تجزیه بیولوژیکی داشته باشند، شاخه بندی زنجیره جانبی نونیل می باشد.

فرآیند تولید آنها

این مواد به روش های مختلفی از جمله صنعتی، طبیعی و همچنین از طریق تجزیه سازی محیطی آلکیل فنول اتوکسیله ها تولید می شوند. به منظور تولید این ترکیبات به روش صنعتی، فنول را به همراه ترکیبی از نونن ها آلکیل دار می کنند. تولید این ترکیب به روش صنعتی سبب می شود نونیل فنول های پیچیده و متنوعی تولید شود. به طور کلی از نظر تئوری ۲۱۱ ایزومر بنیادی برای نونیل فنول های صنعتی وجود دارد که اگر آنانتیومرها را نیز در نظر بگیریم. این تعداد از ۲۱۱ به ۵۵۰ ایزومر می رسد. روش صنعتی تنها راه تولید نونیل فنول نمی باشد. این ماده به روش طبیعی و در محیط زیست اطراف ما نیز تولید می شود.

کرم مخملی نام جانداری است که نونیل فنول تولید می کند. این ماده جزئی از مایع مخاطی دفاعی این کرم مخملی می باشد. مطالعات انجام شده نشان می دهد پس از تزریق یک سورفاکتانت به نام نونوکسینول به جانورانی که در آزمایشگاه قرار دارند؛ می توان این ماده را تهیه کرد. در گذشته از این سورفاکتانت در محصولات بهداشتی جنسی نظیر روان کننده برای کاندوم ها استفاده می کردند. همچنین یکی از موارد قابل استفاده از این سورفاکتانت استفاده از آن به منظور اسپرم کشی در واژن بوده است.

نونیل فنول اتوکسیله

استفاده در اتحادیه اروپا و آمریکا

نونیل فنول ها و نونیل فنول اتوکسیله ها به دلیل مضرات، مخاطرات و اثرات منفی که بر سلامت انسان و محیط زیست دارند تولید، استفاده و به کار گیری از آن در کشور های اروپایی به دستور اتحادیه اروپا لغو گردیده است. به منظور انتخاب جایگزین برای این ماده، اتحادیه اروپا یک ترکیب گران و بدون ضرر یا با آسیب کمتر به نام الکل اتوکسیله را برگزیده است. علاوه بر این تحقیقات نشان می دهد این ماده به دلیل شرایط خاص تجزیه ای که دارد؛ برای آب های سطحی نیز مضر است.

همین امر سبب شده است اتحادیه اروپا در تکاپو باشد تا مقدار این ترکیب مخاطره آمیز را در آب های سطحی و همچنین مسیر های آبی به حداقل مقدار ممکن برسانند. ایالات متحده آمریکا نیز به دنبال تصمیمات اتحادیه اروپا و تحقیقات داخلی انجام شده در این کشور این ترکیب را ماده ای مضر شناسایی کرده و بهره گیری از آن را ممنوع اعلام کرده اند.

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Nonylphenol

5/5 - (4 امتیاز)