سولفات مس یک فرمول شیمیایی خاصی دارد که فرمول شیمیایی آن cuo4 است. که در انواع مختلف بدون آب، سه آبه و پنج آبه موجود است و متداول ترین آن پنج آبه است که به رنگ آبی روشن می باشد. این ماده نام های دیگری مانند زاج کبود و گوهر آبی دارد که منظور همان نوع پنج آبه است.

نوع پنج آبه از واکنش کریستال های بزرگ با رنگ آبی به وجود آمده است. و به راحتی در آب، متانول، گلیسرول و اتانول قابل حل است. اما نوع بدون آب آن ماده ای سفید رنگ است که در واقع یک نوع سنگ معدن مس است و ماده ای کمیاب محسوب می شود.

نوع دو آبه رنگ آن تقریبا خاکستری مانند است و در واقع به عنوان یک ماده رطوبت گیر محسوب می شود که این ماده از ترکیب فلز مس، هوا و سولفوریک اسید به دست می آید.

سولفات مس یک ماده سمی محسوب می شود که مقدار زیاد آن هم برای انسان و هم برای محیط زیست مضر است و باید به مقدار کم و استاندارد از آن استفاده شود.

شرکت تولیدی – تجاری فرتاک، عرضه کننده مستقیم مواد شیمیایی در ایران با تکیه بر تجربیات و دانش مهندسین خود در حوزه تامین مواد شیمیایی از جمله سولفات مس با قیمت رقابتی و کیفیت مطلوب فعالیت می نماید. جهت استعلام قیمت یا سفارش به دفتر فروش این شرکت تماس حاصل کنید:

تولید سولفات مس

سولفات مس به دو شکل طبیعی و صنعتی به وجود می آید. در حالت طبیعی سنگ معدن مس در اثر مجاورت با هوا و همچنین شست و شو و با مرور زمان به سولفات مس تبدیل می شود. که ورود باکتری به سنگ معدن مس باعث سریع شدن این فرآیند می شود.

اما در تولید صنعتی این ماده از ترکیب سنگ معدن مس با اسید سولفوریک این ماده به دست می آید. برای انجام این کار ابتدا سنگ معدن مس را در اسید سولفوریک رقیق شده می اندازند که این کار در راکتور هایی با فشار کم صورت می گیرد. که با این روش هر نوع مسی از سیم و فلز را می توان به سولفات مس تبدیل کرد. و اگر بخواهند این محلول را به صورت جامد درآورند با تبخیر و بلور سازی این کار را انجام می دهند.

سولفات مس

مضرات و خطرات

ممکن است با ایجاد co2 باعث ایجاد اشتعال و آتش سوزی شود.

اگر به چشم برخورد کند باعث ایجاد حساسیت در چشم، اختلال در بینایی و حتی ممکن است باعث از دست دادن بینایی شود. پس در صورت برخورد با چشم سریعا چشم ها را به مدت پانزده دقیقه با آب فراوان بشویید و در صورت لزوم به دکتر مراجعه گردد.

در هنگام کار با سولفات مس از خوردن و آشامیدن و سیگار کشیدن خودداری کنید زیرا احتمال این است که این ماده وارد گوارش شود و باعث آسیب به گوارش شما شود. و در صورت استنشاق این ماده باعث ایجاد تنگی نفس، حالت تهوع و استفراغ و حتی در موارد حادتر باعث ایجاد شوک و مرگ می گردد. پس بهتر است برای جلوگیری از این کار از ماسک های مخصوص و تهویه هوای مناسب استفاده گردد.

از برخورد آن با پوست جلوگیری شود و برای این کار از لباس های ایمنی مخصوص و دستکش استفاده کنید زیرا در صورت برخورد ممکن است دچار مشکلات پوستی شوید و تماس پوستی با این ماده برای کلیه و کبد هم مضر است. در صورت برخورد با آب و صابون زیاد پوست خود را بشویید.

بهتر است این محلول را در ظروف در بسته و همچنین در جای خشک و خنک نگه داری کنید زیرا به حرارت و هوا حساسیت دارد و ممکن است در صورت ریخته شدن آن به محیط زیست هم آسیب رساند.

در مورد سرطان زا بودن سولفات مس باید بگوییم که هنوز در این باره چیزی به اثبات نرسیده است ولی باید گفت که افرادی که به طور دائم با این ماده سروکار دارند احتمال سرطان کبد در آنها بالا است.

بیشتر بخوانید: 

 

مشخصات سولفات مس

درباره مشخصات ظاهری آن باید گفت که معمولا به صورت پودر موجود است و در رنگ های سبز کم رنگ و سفید و خاکستری یافت می شود. از ویژگی این ماده این است که به راحتی در آب حل می شود. و حل شدن آن با آب در یک فرآیند حرارت زا شکل می گیرد که بعد از آن از حالت پودری به یک ماده مایع شکل تبدیل می شود.

معمولا این ماده در دمای بین 5 تا 15 درجه نگهداری می شود. نقطه ذوب آن در حدود 147 درجه سانتی گراد است. و چگالی آن در حدود 482 گرم بر سانتی متر مکعب در دمای 20 درجه سانتی گراد است.

موارد مصرف این ماده به دلیل اهمیتش در صنایع مختلف کاربرد دارد که بیشترین استفاده مربوط به صنعت کشاورزی می شود.

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Copper-sulfate

5/5 - (7 امتیاز)